letenky BRUSEL

Brusel je hlavným mestom Belgicka a tiež administratívnym centrom Európskej Únie. Dvojmiliónové hlavné mesto Belgicka je považované za metropolu Európskej únie. Tiež tu sídli NATO. Napriek križovatke kultúr si drží jedinečný charakter. Mesto je bilinguálne, holandčinou sa v podstate hovorí na severe, francúzštinou v južnej časti.

Brusel je centrom najlepšej belgickej aj svetovej kuchyne. Mušle s hranolkami v reštaurácii na Grand Place sú sami o sebe dôvodom na návštevu mesta. Povestná je čokoláda na Place du Grand Sablon-Grote Zave. Medzi miestne extravagantnejšie špeciality patria riečne úhory v zelenej omáčke (anguilles au vert / paling in't groen), kaša zo zemiakov a zeleniny (stoemp), alebo ryba turbot s krémom a vaječnou omáčkou (turbot waterzooi). Typickým dezertom je belgická waffle (gauffre), vo forme štvorca v bruselskej verzii posypaná cukrom.

Napriek tomu, že Brusel má viac ako 1000 rokov, je to moderné mesto, ktoré sa oplatí vidieť.

Turistické atrakcie :

  • STREDOVEKÉ NÁMESTIE GRAND-PALACE - plochu jedného hektára obkolesujú štýlovo harmonické budovy vystavujúce na obdiv cechovú príslušnosť ich bývalých majiteľov. Účelom a aj prestížou sa meštianskej charakteristike vymykajú tri stavby: Dom brabantských vojvodcov, Kráľovský palác a mimoriadne pôsobivá gotická radnica s takmer stometrovou vežou.
  • MANNEKEN PIS - svetoznámy symbol Bruselu - cikajúci chlapček Manneken Pis. Bronzová soška nahého chlapca pochádza zo sedemnásteho storočia, ale jeho slávne dni nastali až po tom, ako nastúpil kariéru manekýna.
  • GALÉRIA SV.HUBERTA -jeden a pol storočia stará, obchodná pasáž Galéria sv. Huberta
  • KRÁĽOVSKÉ MÚZEUM VÝTVARNÉHO UMENIA
  • ATOMIUM - známa stavba, ktorá pripomína štruktúru atómov železa, patrí svojou charakteristickou siluetou k Bruselu rovnako ako Eiffelovka k Parížu. Atomium je dielo architekta André Waterkeyna, ktorý ho navrhol ako hlavnú atrakciu svetovej výstavy EXPO konajúcej sa v Bruseli roku 1958.
  • PALAIS ROYAL - stojí uprostred mesta; nachádzajú sa v ňom reprezentačné priestory kráľovskej rodiny. Pred palácom je veľmi pekný Bruselský park, ktorý sa formoval v 70-tych rokoch 19. storočia. Pretínajú ho tri priame ulice, v jeho strede je fontána.

Ďalšie obľúbené destinácie