Štandardná batožina

Informácie o preprave štandardnej batožiny, ktorá zodpovedá váhovým a rozmerovým limitom leteckých spoločností. 

Registrované batožina do batožinového priestoru lietadla, ktorá zodpovedá váhovým a rozmerovým limitom, vám bude prepravená buď zdarma ak to povoľuje tarifa letenky, alebo za poplatok - tento poplatok môže byť vybratý priamo pri zakúpení letenky (cca 20€ / smer), pri online check-in, alebo až na letisku (najdrahšia možnosť).

Pri vnútroštátnych letoch v Spojených Štátov Amerických sú všetky letenky vystavené bez registrovanej batožiny, klienti si batožinu dokupujú individuálne pri online check-in.

Informujte sa o limitoch a podmienkach prepravy registrovanej batožiny – každá letecká spoločnosť má na svojej internetovej stránke tieto podrobne rozpracované.

REGISTROVANÁ BATOŽINA

Dospelý cestujúci môže vo všeobecnosti prepraviť nasledovné množstvo registrovanej batožiny

  Business class Economy class
Európa/Blízky Východ/Ázia 2 ks - každý kus max 23 kg / 158 cm 1 ks - max 23 kg / 158cm
Medzi Európou A Amerikou 2 ks - každý kus max 23 kg / 158 cm 1 ks - max 23 kg / 158cm
Medzi Blíz. Východom/Áziou A Amerikou 3 ks - každý kus max 23 kg / 158 cm 2 ks - max 23 kg / 158cm

Uvádzané množstvá sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej leteckej spoločnosti. Sú uvádzané iba pre približnú orientáciu ohľadom povoleného množstva prepravovanej batožiny.

  • Ak cestujete s dieťaťom vo veku do nedovŕšených 2 rokov v čase celej cesty (bez nároku na vlastné sedadlo ), môžete pre neho odbaviť obvykle jednu batožinu s hmotnosťou do 10 kg s maximálnym súčtom všetkých troch rozmerov 115 cm a jeden zložený detský kočík.
  • Ak cestujete s dieťaťom vo veku od 2 do nedovŕšených 12 rokov (alebo menším dieťaťom, pre ktoré si prajete vlastné sedadlo), môžete pre neho odbaviť batožinu za rovnakých podmienok ako pre dospelého cestujúceho.

Na linkách väčšiny leteckých spoločností hmotnosť jedného kusu zapísanej batožiny nesmie z technických dôvodov manipulácie s batožinou presiahnuť 32 kg (rozdiel vo váhe je spoplatnený). Výnimky sa vzťahujú na invalidný vozík pre potreby cestujúceho, zvieratá, hudobné nástroje, televízne kamery, a športovú výstroj, ktorú nemožno rozdeliť na viac kusov.

V zapísanej batožine neodporúčame prepravovať peniaze, šeky, kreditné karty, obchodovateľné cenné papiere, cennosti, obchodné či iné osobné dokumenty, pasy či iné osobné identifikačné doklady, kľúče, mobilné telefóny, dioptrické okuliare slnečné okuliare, šperky z drahých kovov, fotoaparáty, videokamery ani iné elektronické prístroje (vrátane osobných prenosných počítačov alebo CD s databázami), krehké umelecké predmety.

PRÍRUČNÁ (KABÍNOVÁ) BATOŽINA

Na palubu lietadla si so sebou môžete bezplatne vziať príručnú batožinu:

  • batožina s maximálnymi rozmery 115 cm (maximálna dĺžka 56 cm, maximálna širka 45 cm maximálna hĺbka 25 cm) vrátane držadla, postranných vreciek a koliesok), hmotnosť príručnej batožiny nesmie presiahnuť 8 kilogramov (presné rozmery a váhu je nutné skontrolovať pred cestou na stránke aerolínie)
  • druhú malú príručnú batožinu (maximálna dĺžka 40 cm, maximálna šírka 30 cm maximálna hĺbka 20 cm, vrátane držadla a postranných vreciek), napr.: kabelka, kufrík alebo taška s prenosným počítačom Celkový súčet hmotností príručnej batožiny príručnej nesmie presiahnuť 12 kg. Príručná batožina musí byť vo väčšine prípadov uložená pod sedačkou pred cestujúcim.

Príručná batožina prekračujúca povolené rozmery alebo hmotnosť nemôže byť bezpečnostných dôvodov prepravená na palube lietadla.

Akákoľvek batožina, presahujúca povolené limity podlieha špeciálnemu režimu prepravy; podrobnosti o preprave nadlimitnej batožiny nájdete vždy na web stránke konkrétnej aerolínie.