letenky KODAN

Hlavné mesto Dánska, leží na ostrove Sjælland. V samotnom meste žije okolo pol milióna obyvateľov, v aglomerácii 1,2 milióna. Kodaň je mesto ukotvené v súčasnosti, aj keď je metropolou Dánska už 600 rokov

Je vystavaná z budov s fasádami z červených tehál a nikde pri hlavných cestách neparkujúautá. Kodaň patrí podľa mnohých prieskumov medzi mestá s najvyššou kvalitou života na svete, no, žiaľ, je aj zároveň jedným z najdrahších miest.

Kodaň netrpí zápchami tak, ako iné európske mestá, je pomerne rovinatá, čo vyhovuje chodcom aj cyklistom. Až 40% Kodančanov používa bicykel denne, pozdĺž hlavných ciest existujú samostatné pruhy pre cyklistov. Po centre sa dá jazdiť na verejných bicykloch. Nájdete ich na špeciálnych stojanoch blízko dôležitých miest (hlavná vlaková stanica, park Tivoli, prístav a pod.) Sú namaľované vo farbách sponzorov, na ich použitie je potrebné vložiť 20 DKK mincu. Bicykel sa dá vrátiť aj na iný stojan, po vrátení dostanete svojich 20 DKK späť.

Kodaňské letisko patrí medzi najmodernejšie na svete. Je situované 8km od centra mesta. Prevádzkujú ho Scandinavian airlines, ktoré lietajú do vyše100 detináciív Európe, Ázii a Severnej Amerike .

Turistické atrakcie:

  • CHARLOTTENBORG - postavený v roku 1683 ako palác kráľovskej rodiny, od roku 1754 sídlo Kráľovskej akadémie umení
  • DANSKDE SIGNCENTER- už samotná budova obložená dvojitým múrom sklenených okien držiacich skvapalnený krištáľ je umeleckým dielom
  • MALÁ MORSKÁ PANNA- socha známej morskej panny – jedna z najfotografovanejším atrakcií Kodane, o niečo populárnejšia je pevnosť Kastellet s exteriérom a interiérom zo 17. storočia.
  • KANÁLNYHAVN - staromódny kanál vybudovaný pre prístup obchodníkov do centra mesta je obklopený štítovými domami a trendy kaviarňami.
  • TIVOLI - zábavný park otvorený už viac ako 150 rokov, nájdete tu húsenkové dráhy, ruské kolo, karnevalové atrakcie, tradičné folklórne tance a veľkú koncertnú halu, kde hrajú symfonické orchestre a konajú sa baletné predstavenia

Ďalšie obľúbené destinácie