letenky TEHERAN

Irán alebo Iránska islamská republika je štát v juhozápadnej Ázii. Krajina bola až do roku 1935 známa ako Perzská ríša, ktorá si po celé stáročia dokázala udržať silný vplyv v celej oblasti Stredného východu a svojím politicko – kultúrnym vplyvom menila smerovanie celej civilizácie. Dlhodobo odolávala výpadom Mongolov a Turkov. Názov krajiny je perzského pôvodu a znamená urodzený alebo zem „Arámcov“.

Prevažnú časť krajiny zaberá centrálne položená Iránska plošina. jej nižšie položených častiach vznikli púšte. Plošinu lemujú pohoria Alpsko-himalájskej sústavy. Na severe pri pobreží Kaspického mora sa tiahne Elborz s najvyšším vrchom Demávand (5771 m n. m.), na východe Chorasánske vrchy a na západe Zagros. Nížiny sa rozprestierajú len pri brehoch Perzského zálivu a Kaspického mora.

Irán má rôznorodú klímu: zimy bývajú chladné, s hustým snežením, jar a jeseň relatívne mierne a leto suché a horúce. Všeobecne platí, že Irán má suché podnebie s relatívne malým úhrnom zrážok, z ktorých väčšina padá od októbra do apríla, prevažne na severe krajiny.

Hlavným mestom krajiny je Teherán - moderná metropola, ale to najlepšie zo historie ostalo zachované.

Turistické atrakcie :

  • MEŠITA SHAHIDA MOTAHARIHO - má 8 minaretov s úžasným výhľadom na mesto
  • IRÁNSKE NÁRODNÉ MÚZEUM
  • RASAMSKÁ KULTÚRNA A UMELECKÁ NADÁCIA KOBERCOV - nachádz sa tu múzeum s najstarším - 450 ročným kobercom
  • MÚZEUM REA ABBASI - zbierka iránskej kaligrafie a malieb

Ďalšie obľúbené destinácie