Ulanbátár je hlavným mestom Mongolskej republiky. Červený bohatier, tak znie doslovný preklad slova Ulanbátar, je pomenovanie, ktoré mesto získalo na počesť národného hrdinu Damdina Sükhbaatara. Jeho bojovníci po boku Červenej armády v máji roku 1921 oslobodili krajinu od teroru belogvardejských vojsk. História tohto územia je však omnoho staršia, pričom prvé zmienky o meste sú už z roku 1639.
V súčastnosti zažíva mesto priemyselnú revolúciu rovnako ako celé Mongolsko. Ulanbátár je považovaný za fádne a málo pútavé mesto pre turistov, čo je v presnom protiklade s krásou a pohostinnosťou krajiny. Mesto je úplne odlišné od klasických hlavných miest v Ázii, avšak Mongoli ho napriek tomu milujú poznajúc jeho históriu, kultúru a množstvo bojov.
Dnešnú podobu Ulanbátaru najlepšie charakterizuje obrovský historický skok, ktorý krajina za posledných zhruba sto rokov urobila - ide o kurióznu zmes betónových tovární, jednotvárnych oprýskaných panelákov, nových obytných domov, starých chrámov a tradičných jurtovísk.
Mesto je dobrou východiskovou pozíciou pre cesty na juh do púšte Gobi za tajomným Olgojom Chorchojom, či k náhorným plošinám Tibetu cez trávnaté pláne východného Mongolska alebo na západ k pohoriu Altaj.
Letné teploty sa v hlavnom meste Mongolska pohybujú okolo 20°C, v januári a februári, najchladnejších mesiacoch teplota klesne až na -15 ° C až -30 ° C.
Turistické atrakcie :
- KLÁŠTOR GANDAN
- KLÁŠTOR CHOIJIN LAMA - ponúka jedinečnú prehliadku náboženského umenia a dejín budhizmu v Mongolsku. Toto múzeum je perlou historického a kultúrneho a kultúrneho dedičstva minulého storočia. V múzeu je súbor budhistických pamiatok a pozostáva z 5 chrámov a 5 klenutých brán
- PRÍRODNÉ HISTORICKĚ MÚZEUM
- NÁMESTIE SUCHBÁTAR - veľký otvorený priestor v centre mesta s jazdeckou sochou z roku 1921 hrdinom Suchbátarom, a sochou sediaceho Džingischána
- PAMATNÍK ZAISAN - oslava komunistickej éry, obrovská pamiatka sa nachádza na kopci pri meste. Predstavuje ruských a mongolských hrdinov, ktorí bojovali spoločne v priebehu prvej svetovej vojny a druhej svetovej vojny