letenky PODGORICA

Republika Čierna Hora sa nachádza na Balkáne a jej brehy obmýva Jadranské more. Napriek malej rozlohe je plná prírodných krás, bohatá na kultúrne a historické pamiatky a to ju robí jednou z najatraktívnejších turistických destinácií. Pobrežie Čiernej Hory, vďaka teplotám vzduchu nad 18°C viac než 6 mesiacov v roku, patrí medzi najteplejšie a najslnečnejšie turistické regióny v Európe. Čierna hora je typická hornatá krajina.

Podgorica je hlavným mestom Čiernej Hory a zároveň je i najväčším mestom a jedným z hlavných priemyselných centier krajiny. Na jeho dnešnom mieste stála v minulosti rímska osada Birziminium.

Podgorica takmer v ničom nepripomína pobrežné mestá Čiernej Hory, ktorých architektonický štýl bol pod dalmátskym vplyvom a naviac na ne s výnimkou zemetrasení nedoľahli významnejšie civilizačné pohromy. Podgorica pripomínala svojou architektúrou skôr staré mesto Skopje vzhľadom na osmanskú prítomnosť, avšak počas 2. svetovej vojny bola zbombardovaná a efektívne zrovnaná so zemou. V centre mesta tak nájdeme síce upravené uličky pešej zóny, ktoré však nemajú významnejšiu historickú a architektonickú hodnotu.

Mestom pretekajú dve rieky - väčšia Morača a menšia Ribnica. Prvá rozdeľuje mesto na "turistickú" a obchodnú štvrť, zatiaľ čo druhá delí východnú časť medzi "nové" centrum a zbytky tureckej štvrte. Túto tzv. Staru Varoš tak nájdete ohraničenú Moračou na západe, Ribnicou na severe a ulicou Kralja Nikole na východe.

Turistické atrkacie :

  • MÚZEUM A GALÉRIA MESTA PODGORICE
  • DVORAC PETROVICA - bývalý kráľovský palác
  • CHRÁM KROSTOVHO VZKRIESENIA
  • MILÉNIOVÝ MOST

Ďalšie obľúbené destinácie