Japonské súostrovie leží v severovýchodnom okraji Tichomorského bazéna. Tiahne sa vyše 2 700 km dlhým oblúkom pozdĺž východného pobrežia ázijského kontinentu. Japonské ostrovy tvoria hlavnú súčasť rozsiahlej reťaze ostrovov, tiahnúc sa od polostrova Aljaška cez Aleuty k polostrovu Kamčatka a Kurilským morom. Na juhu pokračuje táto reťaz súostrovím Rjúkjú až k ostrovu Taj-wan. Územie Japonska tvoria štyri hlavné ostrovy – severný Hokkaidó, stredné Honšú a Šikoku, južný Kjúšú a ďalších takmer štyritisíc menších ostrovov a ostrovčekov.
Podnebie Japonska je ovplyvňované monzúnmi. Sever územia má chladné, stred mierne a juh subtropické podnebie. V lete postihujú Japonsko silné dažde, ktoré v auguste prechádzajú až do monzúnov. Pri brehoch Japonska sa stretávajú dva morské prúdy. Teplý Kurošio prichádza od juhu, studený Ojašio zo severu. Všetkými ostrovmi sa ťahajú rozsiahle pohoria, ktoré miestami striedajú iba uzučké pobrežné nížiny. Najvyššie k nebu siahajú Japonské Alpy s posvätnou horou Fudžisan (3776 m), ktorá je 300 ročnou vyhasnutou sopkou a jej vrch je stále pokrytý snehovou prikrývkou.
Tokio je hlavné a najväčšie mesto krajiny vychádzajúceho slnka, Japonska. Nachádza sa na najrozľahlejším japonskom ostrove Honšú, v Tokijskom zálive. Tokio je sídlom japonského cisára. Mesto ponúka prekvapujúcu zmes architektúry futuristického výzoru, historických pamiatok a kultúry.
Pre Tokio je typické snúbenie starobylej kultúry a moderného spôsobu života v megalopolise, preto sa mu niekedy hovorí mesto kontrastov. Tokio sa vyvinulo z malého rybárskeho mesta v jednu z najvyspelejších oblastí na zemeguli.
Tokio má najväčšiu metropolitnú ekonomiku na svete. Je to hlavné finančné centrum a hlavné sídlo niekoľkých najväčších svetových bánk a poisťovacích spoločností.
Turistické atrakcie :
- GINZA - jedno z najvúčších ázijských nákupných rajov
- DIVADLO KABUKIZA
- CISÁRSKY PALÁC
- TSUJUKI - najväčšie trhovisko s rybami a zeleninou na svete