KORONAVÍRUS: Riziko infekcie počas letu je nízke

        Cesty lietadlom sú bezpečnejšie ako sa sme si mysleli. Vedci sa zaoberali mierou rizika nákazy respiračným ochorením počas letu. Náš prirodzený strach sa nepotvrdil ako opodstatnený. Rizikom infekcie v lietadle sa zaoberali virológovia v nemeckom Frankfurte a podľa najnovšej štúdie je toto riziko menšie ako sa predpokladalo.

        Pri jednom z marcových letov Tel Aviv-Frankfurt sedela v lietadle skupina turistov, ktorí mali neskôr potvrdený pozitívny test na COVID-19. Kontaktovaním ďalších cestujúcich na tomto lete sa potvrdilo, že sedem infikovaných cestujúcich preukázateľne nakazilo dvoch ďalších cestujúcich, ktorí sedeli v sedadlách hneď za uličkou. Dôležité je upozorniť, že počas tohto letu ešte nebolo povinné mať na ústach a nose rúšku či respirátor.

        Jeden z predpokladov bol, že riziková zóna pre prenos choroby je dva rady pred a dva rady za sedadlom s infikovanou osobou. V tomto prípade však nebol nakazený ani jeden cestujúci, ktorý sedel iba o radu pred/za infikovanými osobami. Nemeckí lekári boli z tohto výsledku prekvapení a zhodli sa, že systém vysokoúčinného vzduchového filtra častíc v lietadle (HEPA filter) odstraňujúci 99,97% vírusov a baktérii prenášaných vzduchom má naozaj deklarovanú účinnosť. Vzduch v lietadlách je tak filtrovaný rovnako ako v nemocničných operačných sálach. Od tohto skúmaného prípadu uplynul čas,  na letiskách a palubách lietadiel zaviedli mnohé ďalšie opatrenia proti šíreniu vírusu – meranie telesnej teploty, dezinfekcia rúk, rúška na tvári, zachovanie odstupu medzi pasažiermi, dezinfekcia povrchov a iné. Viac o preventívnych opatreniach a o cestovaní v čase koronakrízy si môžete prečítať v našom článku:

https://wings.sk/novinky/cestovanie-v-case-koronakrizy

       Rizikom lietania sa zaoberal aj profesor A. Barnett z technologického inštitútu v americkom štáte Massachusetts. Pri svojom výskume zohľadnil množstvo premenných, napríklad, že sa bude vo Vašej blízkosti nachádzať niekto v infekčnej fáze ochorenia za pravdepodobnosti, že by ochrana rúšok či respirátorov zlyhala. Podľa tejto štúdie je šanca dostať COVID-19 na 2 hodinovom lete 1: 4300. Ak obsadenosť lietadla umožní ponechať stredné miesto prázdne, toto riziko sa ešte zníži na 1: 7700.

       Zatiaľ všetky výsledky štúdií potvrdzujú, že riziko nekontrolovateľného a masového šírenia respiračného vírusu počas cestovania lietadlom je naozaj malé až minimálne – najmä pri dodržiavaní súčasne platných pravidiel ako sú rúška a dezinfekcia. Za predpokladu, že s týmto vírusom budeme žiť mesiace, budeme potrebovať oddeliť nízkorizikové činnosti od tých vysokorizikových. Budeme musieť triezvo zvažovať rizikovosť našich činností a porovnávať ju s ich prínosom, a rovnako je to aj s cestovaním. Štúdie napovedajú, že sa treba menej zaoberať samotným sedením v lietadle ako rizikom, ale skôr venovať zvýšenú pozornosť iným potenciálne rizikovým činnostiam počas cestovania a aj  v mieste bydliska ako sú davy ľudí v obchodných centrách, návštevy preplnených barov, osláv – a toto platí v cestovnej destinácii či domovskom meste.

       Dodržiavajme bezpečnostné opatrenia, ochránime seba aj ostatných. Používajme zdravý rozum, vyhýbajme sa rizikovým situáciám. Zvyšujeme tak pravdepodobnosť, že naše cesty budú bez problémov a ostaneme zdraví.

         Pri cestách a ich plánovaní myslite na to, že podmienky vstupov do jednotlivých krajín sa aktualizujú a menia. Do mnohých z nich, napr. Grécka či Španielska je potrebné mať vyplnený formulár, no nenechajte sa odradiť, jeho vyplnenie nie je vôbec náročné. Ak by ste potrebovali viac informácií, kontaktujte nás a my Vám preveríme informácie, odporúčania.

 

Za celý tím WINGS Vám želáme veľa zdravia a bezpečné cesty!

 

Tatiana Branišová

WINGS

 

Zdroje:

https://science.orf.at/stories/3201409/

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-08-05/is-it-safe-to-fly-here-are-the-odds-of-catching-covid-on-a-plane

https://wizzair.com/sk-sk/coronavirus-information